Steatoza ali zamaščenost jeter je bolezensko stanje, pri katerem se maščoba prekomerno nalaga v jetrih. Se sprašujete, zakaj sploh pride to tega?
O steatozi jeter govorimo tedaj, ko maščobe v jetrih presežejo 5 – odstotkov teže prizadetega organa. Bolniki običajno sploh ne vedo za svoje stanje, diagnoza se lahko namreč postavi prek ustreznih testov. Med pogostejše znake zamaščenosti jeter sodijo srbeča in porumenela koža, utrujenost, hormonske težave, povečan trebuh …
Bolezensko stanje je z disciplino in zdravim življenjskim slogom moč odpraviti, v primeru ne ukrepanja pa lahko nastopijo resne težave. Kopičenje maščobe v jetrnih celicah lahko namreč poleg vnetja vodi do ciroze in raka.
Je vzrok za zamaščenost jeter prekomerno uživanje alkohola?
Med ljudi se je nekako zasidralo splošno mnenje, da tiči glavni vzrok za bolezni jeter v prekomernem uživanju alkohola. Alkohol seveda lahko povzroči zamaščenost jeter, a ga uvrščamo šele na tretje mesto. Na prvem mestu so bolniki z metabolnim sindromom. Slednje zajema motnje pri presnovi, ki se lahko kažejo kot trebušna debelost in inzulinska rezistenca. Omenjeni bolniki imajo neredko visok krvni tlak in povišano raven holesterola v krvi.
Med ostale vzroke za pojav zamaščenosti jeter sodijo še:
– preobilno hranjenje, povečana telesna teža
– diabetes
– povečana raven maščob v krvi
– hitro hujšanje
– uživanje določenih zdravil
– dednost
– premalo gibanja
– uživanje slabih maščob in predelane hrane
– stres
vir: NJENA.SI