V nadaljevanju sledi, tokrat ne nekaj novih turških besed, ampak nekaj zanimivosti o tem zelo priljubljenem jeziku. Te so snete iz spletne strani lingula.si. Zagotovo boste izvedeli kaj novega in zanimivega.
Kakšen jezik je turščina?
Vse do tridesetih v prejšnjem stoletju je bil turški jezik prepojen z izposojenkami iz arabščine in perzijščine, pisali pa so v različici arabske pisave. Turščina se je po ustanovitvi Republike Turčije v sklopu velike jezikovne reforme oblikovala v samostojen jezik. Prevzete besede so nadomestili s turškimi ustreznicami in kot pisavo prevzeli latinico. Jezikovne reforme pa so pripeljale do razlik v govoru mlajših in starejših generacij, ki so še obdržale stare izraze arabskega in perzijskega izvora.
Turščina sicer sodi v skupino altajskih jezikov in je eden zahtevnješih za učenje.
Koliko ljudi govori turško?
Turško govori zagotovo več kot 70 milijonov ljudi. Jezik je razširjen zunaj meja Turčije, govorijo ga manjšine v Bolgariji, Makedoniji, na Kosovu, v Grčiji in na Cipru, kjer je uradni jezik na Severnem Cipru. Tudi v Nemčiji je na primer okoli dva milijona govorcev turščine.
Do pogovora v turščini kar v treh mesecih
Merita pravi, da se je naučila govoriti tekoče kar v treh mesecih življenja v Turčiji. Kljub zelo bogatemu besedišču turščina za vsakdanjo uporabo niti ni zahtevna, za pisanje pa precej. Turščina ima bogato besedišče, vendar je za vsakodnevno sporazumevanje treba poznati le okoli 5.000 najpogostejših besed. Besede v turščini so namreč sestavljenke, korenu besede se vedno dodajajo predpone na začetku in pripone na koncu besede. Posledica so izjemno dolge besede (tudi čez 20 črk), na primer ademimerkeziyetçilik (decentralizacija). Najdaljša beseda v turščini pa šteje kar 70 črk.
Če poznamo pomen korena besede, pa lahko hitro uganemo pomen in komuniciramo.