Mnogi so, glede na pretekle sončne dni, že v marcu pričeli z vrtnimi opravili. Še vseeno pa velja, da se prava dela na vrtu začnejo v aprilu, ko je zemlja že dobro osušena.
Preden začnete saditi in sejati, počakajte, da bo zemlja popolnoma odmrznjena tudi v globini. Če niste prepričani o primernosti temperature zemlje, lahko preverite s termometrom. Bodite pozorni na vreme, ker se lahko še vedno zaroti proti vam. Pri sebi imejte folijo, s katero boste lahko ob hladni fronti pokrili svoje sadike.
Setev, sajenje in presajanje
Mesec april je mesec, ko v največjem obsegu začnemo s setvijo, sajenjem in s presajanjem. Tisto, česar še nismo posejali marca, posejemo aprila. Morda pa sploh še niste začeli? April vam je več kot naklonjen.
V plošče za vzgojo sadik aprila sejemo brstični ohrovt, kumarice, lubenice, melone, listnati ohrovt in por. Še vedno lahko sejemo vse kapusnice, ki jih bomo kot sadike presadili na prosto. Neposredno na prosto lahko sejemo solate in endivijo, ko bo temperatura zemlje dosegla 8 stopinj Celzija, pa še korenček in peteršilj. Proti koncu meseca sejemo tudi blitvo, nizek fižol, rdečo peso, se pravi skoraj vse vrtnine. Počakamo pa z zelenjavo, kot so bučke, kumare in visoki fižol.
Ko bo vreme dopuščalo in bo zemlja dovolj suha, se lahko v tem mesecu lotite sajenja sadik cvetače, zelja, kolerabe, brstičnega ohrovta in solate. Začetek meseca pa je primeren za sajenje trajnic na zelenjavnem vrtu, kot so šparglji in rabarbara.
Zeliščni vrt
Nekatera zelišča lahko posejete v okenska korita ali v lončke, konec meseca pa jih lahko posejete tudi na prosto. Zelišča, ki ste jih morda že vzgojili na okenski polici ali pod steklom, lahko zdaj posadite na prosto. To so predvsem drobnjak, poprova meta, citronska melisa, pehtran, luštrek, sivka in še nekatera.
V mesecu aprilu, ko začnejo cveteti višnje in češnje, obstaja nevarnost, da bo vaše vrtnine napadla čebulna muha. Zato naj vse gredice s čebulo, porom in šalotko ostanejo pokrite, pomaga pa vam lahko še lesni pepel, katerega posujte okoli rastlin.
Okrasni vrt
V primeru, da je vaša trata dovolj suha in lahko po njej hodite, se lotite njenega spomladanskega vzdrževanja. Poprimite za pahljačaste grablje in jo dobro prezračite, odstranite trdovratne plevele in mah. Vlažno vreme je primerno tudi za njeno gnojenje. Gnojite lahko s kompostom ali z gnojilom, predvsem pa ji zagotovite dovolj fosforja, ki bo okrepil korenine, in kalija, ki bo povečal odpornost trave. Po gnojenju je ne pozabite obilno zaliti.
vir: dominvrt.si