Blitva je ena od zelo uporabnih in dokaj enostavna rastlina. Naredi velike liste in se tudi hitro obrašča, zato je zelo podobna špinači. Pravijo, da naj bi bila blitva bolj priporočena za majhne otroke, saj ne vsebuje škodljivih nitratov, kot pa špinača. Pripravljamo jo tako kot špinačo.
SAJENJE IN NEGA
Sejemo jo od sredine aprila naprej, lahko pa jih tudi še med junijem in julijem. Če želite imeti sadike, jo lahko v lončke posejete že marca, s tem boste imeli zgodnejši pridelek. Če jo spomladi prehitro posejete, vam gre lahko prehitro v cvet.
Med vrstami naj bo okoli 40 centimetrov razmika, med semeni pa slabih 20. Najbolje uspeva na globokih in dobro gnojenih tleh. Blitva nima velike potrebe po vodi, vam pa priporočam, da jo ob hudih sušah tudi zalijete.
Rezite jo čimbolj pogosto, s tem boste imeli veliko svežih in mladih listov. Večkrat kot jo boste porezali, več pridelka vam bo dala. Brez skrbi jo lahko pustite tudi čez zimo, saj je mraz ne moti. Njene liste, pa boste tako lahko pobirali tudi spomladi.
KATERI SO NJENI DOBRI IN KATERI SLABI SOSEDJE?
Ob blitvi lahko posadite brokoli, brstični ohrovt, cvetačo, črno redkev, fižol, grah, korenček, kitajski kapus, kolerabico, redkvico, solato in zelje. Od začimb lahko v njeni bližini brez skrbi posadite drobnjak, baziliko in ognjič. V njeno bližino pa ne priporočam sajenja rdeče pese in špinače.